1. 8. 2019

Rychle a zběsile: Hobbs a Shaw (Fast & Furious Presents: Hobbs & Shaw) – Recenze – 60%

Americký akční film Rychle a zběsile: Hobbs a Shaw je sice spin-offem (neboli odbočkou) ze série Rychle a zběsile (kterou kvůli sledování tohoto filmu není nutné vidět), leč kupodivu v něm nejde primárně o drahá nablýskaná auta, závodění, kaskadérské kousky a extrémní řidičské manévrování, byť na několik automobilových honiček naštěstí dojde (a také třeba na scénu, v níž půltucet džípů visí za řetěz z vrtulníku a stahuje jej k zemi). Tvůrci filmu se každopádně i tentokrát drží strategie „děláme popcornovou zábavu, na logiku kašleme“ – stejně jako u předešlých dílů série, z níž si berou, jak název napovídá, dva konkrétní hrdiny, které uvrhli do samostatně stojící špionážní zápletky.
 
Rychle a zběsile: Hobbs a Shaw (Fast & Furious Presents: Hobbs & Shaw) – Recenze
Zdroj fotek: cinemart.cz

Těmi dvěma hrdiny jsou Luke Hobbs (Dwayne Johnson) a Deckard Shaw (Jason Statham), kteří jsou i přes vzájemnou nesnášenlivost nuceni spolupracovat během mezinárodní špionážní akce, při níž je potřeba zajistit smrtící virus, jenž má údajně za pár desítek hodin vyhladit celou planetu, a který shodou okolností koluje zrovna v žilách Shawovy sestry Hattie (Vanessa Kirby). A do toho je všem třem v patách roboticky vylepšený super-žoldák Brixtone (Idris Elba), kvůli němuž je zbytek světa mylně považuje za teroristy. Atmosférou je to někde mezi posledními díly Rychle a zběsile a posledními díly Mission: Impossible, akorát je to místy ještě nadsazenější, absurdnější a víc sci-fi (nechybí samohybná motorka ani futuristický vědecký komplex ukrytý pod ukrajinskou jadernou elektrárnou a polovina postav jsou elitní počítačoví hackeři).

O zábavu se tentokrát starají převážně akční sekvence, jež zabírají nejméně polovinu stopáže (což je super), a jsou tím lepší, čím jsou absurdnější a méně realistické, a herecké duo Johnson-Statham v hlavních rolích, které s přehledem utáhne celý film na svalech a charismatu (nikoli však po herecké stránce, tam je totiž strká do kapsy Idris Elba, zatímco Vanessa Kirby je naopak spíš jen sexy rekvizita). Nedostatečně poutavé jsou akorát kontaktní souboje, působící oproti ostatním akčním scénám příliš obyčejně, nenápaditě a minimalisticky a ani nejsou nijak zvlášť skvěle natočené (přestože snímek režíroval David Leitch, který má za sebou kromě druhého Deadpoola i Atomic Blonde: Bez lítosti a spolupráci na prvním Johnu Wickovi). Jinak je celý film natočen těžce na efekt až do té míry, že některé pasáže vypadají jako parodie na sebe sama.

Rychle a zběsile: Hobbs a Shaw (Fast & Furious Presents: Hobbs & Shaw) – Recenze

Co také poněkud vázne, je humor. Předpoklad, že když budou proti sobě stát Jason Statham a Dwayne Johnson a budou se na sebe nasupeně dívat, vzájemně se urážet, rýpat do sebe a nadávat si, tak to bude automaticky legrační, se bohužel nenaplňuje – jejich hlášky působí uměle a nuceně a nejsou vtipné v podstatě nikdy. Podobně jsou na tom camea různých slavných hereček a herců ve vedlejších rolích – přičemž to zdaleka nejslabší má na svědomí Kevin Hart, který je vyloženě anti-vtipný a pro příběh zcela zbytečný a zasloužil by si bez kompromisů vystřihnout.

Děj je pochopitelně nesmyslný a dementní, ale vytýkat filmu zrovna tohle by bylo to samé, jako kárat jej za nedodržování fyzikálních zákonů – s obojím je potřeba předem počítat, a kdo čeká něco seriózního, chytrého a realistického, tak nemá v kině na Rychle a zběsile: Hobbs a Shaw co dělat. I tak jsou tu ale jiné věci, které dojem z odlehčené letní zábavy trošku narušují. Dwayne Johnson a romantická zápletka zkrátka nejdou dohromady, doslovné projevy o síle lidského ducha, který vždy porazí zlé technologie, působí též nadbytečně, a film se ani při vší nadsázce a snaze o humor nedokázal naplno položit do žánru akční komedie, přičemž přestřelené akční scény sráží nejen předstíranou vážností, že jsou v sázce lidské životy a budoucnost lidstva, ale i jinými nedostatky a nelogičnostmi (třeba když v jedné souvislé scéně slunečné počasí zničehonic ze záběru na záběr nahradí bouřka a provazy deště).   

Rychle a zběsile: Hobbs a Shaw (Fast & Furious Presents: Hobbs & Shaw) – Recenze

Je příjemné, že se snímek Rychle a zběsile: Hobbs a Shaw od zbytku série v lecčem odlišuje, leč obsahuje i řadu neduhů, které sdílí s jejími posledními díly. Jako testosteronový popcornový akční výplach je to zcela ucházející, nicméně i v tomto žánru lze mít přeci jen o něco vyšší nároky, jimž lépe vyhovují třeba i některé jiné díly Rychle a zběsile (zejména pátý, stále bezkonkurečně nejlepší).

P.S. Film běží dál jak během závěrečných titulků, tak po jejich skončení. A ještě jedno malé upozornění – není to vhodný film pro ty, kteří nechtějí mít vyzrazenou poslední epizodu Her o trůny.




Žádné komentáře:

Okomentovat