30. 4. 2019

Nikdy neodvracej zrak (Werk ohne Autor) – Recenze – 80%

Německý režisér a scenárista Florian Henckel von Donnersmarck získal v roce 2007 za svůj celovečerní debut s názvem Životy těch druhých Oscara za nejlepší neanglicky mluvený film. O tři roky později se neúspěšně pokusil prorazit v Hollywoodu s nepovedeným akčním thrillerem Cizinec s Johnnym Deppem a Angelinou Jolie. Nyní se vrátil se snímkem Nikdy neodvracej zrak na německou půdu, což mu rozhodně prospělo a opět mu to vyneslo nominaci na Oscara pro nejlepší zahraniční film (byť tentokrát ho o sošku připravila konkurenční mexická Roma).

Film Nikdy neodvracej zrak je výpravným životopisným dramatem, v němž sledujeme osudy jeho hlavního hrdiny, německého malíře Kurta (volně inspirovaného žijícím malířem Gerhardem Richterem a po většinu filmu ztvárněného hercem Tomem Schillingem), vyprávěné na pozadí třech různých období německé historie. Konkrétně od jeho dětství v nacistickém Německu ve druhé polovině třicátých let, přes studium výtvarné akademie v NDR a po útěku do Západního Německa i akademie v Düsseldorfu, až po jeho první veřejnou výstavu pořádanou v letech šedesátých. Souběžně s ním se však snímek od začátku věnuje i vedlejší postavě nacistického (a později komunistického) lékaře Carla (Sebastian Koch), jenž v Kurtově životě sehraje zásadní roli.
 
Nikdy neodvracej zrak (Werk ohne Autor) – Recenze
Zdroj fotek: cinemart.cz

24. 4. 2019

Avengers: Endgame – Recenze – 90%

Film Avengers: Endgame přímo navazuje na události ze snímku Avengers: Infinity War a zároveň slouží jako završení velkolepé ságy tvořené dvaadvaceti filmy, které si studio Marvel vypiplalo během posledních jedenácti let. A je to epický tříhodinový kolos, v němž se mají šanci orientovat prakticky jen ti diváci, kteří ty přechozí filmy viděli a alespoň základně se vyznají v jejich jednotlivých postavách.

Cílem Avengers: Endgame totiž bylo nejen dokončit to, co bylo v Avengers: Infinity War načato (a co vyvrcholilo vymazáním existence poloviny všech žijících organismů ve vesmíru, včetně poloviny samotného týmu Avengers), ale i dovést do uspokojivého konce dílčí příběhy všech postav v rámci jedné velké katarze a tak trochu připomenout a zrekapitulovat, co se vlastně za těch jedenáct let odehrálo, a že právě důraz na prokreslené postavy a jejich vývoj je tím hlavním, co u Marvelu je a vždycky bylo mnohem důležitější než superhrdinské souboje a akční mega-bitvy.
 
Avengers: Endgame – Recenze
Zdroj fotek: falcon.cz

17. 4. 2019

La Llorona: Prokletá žena (The Curse of La Llorona) – Recenze – 60%

La Llorona (v doslovném překladu „Plačící žena“) je postava z mexického folklóru, která podle dávné pověsti utopila své dva syny a od té doby putuje coby duch po světě, oblečená do bílých šatů se závojem a vlečkou, a unáší a zabíjí cizí zatoulané děti. Což je přesně to, co dělá i v americkém hororu celovečerně debutujícího režiséra Michaela Chavese, jenž bude pro producenta Jamese Wana natáčet třetí díl ságy V zajetí démonů.

James Wan ostatně produkoval i snímek La Llorona: Prokletá žena, který se zdá být součástí téhož filmového světa, v němž se odehrávají i série V zajetí démonů a Annabelle (stejně jako ony je zasazen do 70. let). Ve skutečnosti je s nimi ale spjatý jen skrze jednu velmi okrajovou vedlejší postavu, tudíž je mnohem lepší přistupovat k němu jako k samostatnému filmu, který se zmíněnými horory nic společného nemá.

La Llorona: Prokletá žena (The Curse of La Llorona) – Recenze
© Warner Bros.

15. 4. 2019

The Beach Bum – Recenze – 70%

Americký nezávislý režisér a tvůrce videoklipů Harmony Korine, jehož osobité a sem tam i kontroverzní filmy obvykle konzistentně dodržují určitou stylizovanou formu, leč pracují s velice rozvolněným obsahem a stylem vyprávění, je tím typem filmaře, který se nebojí provokovat a vysmívat se většinovým trendům napříč mnoha žánry. Není pro něj problém natočit podvratnou a vizuálně podmanivou uvolněnou komedii s hollywoodskými hvězdami, ani brakové home-video o zmutovaných bezdomovcích, kteří souloží s popelnicemi. Jeho nový snímek The Beach Bum má naštěstí blíž k tomu prvnímu.
 
The Beach Bum – Recenze
Zdroj fotek: bontonfilm.cz

11. 4. 2019

Hellboy (2019) – Recenze – 40%

Hellboy je rudý pekelný démon s upilovanými rohy a kamennou pěstí, jehož během druhé světové války přivedli na svět s pomocí znovuvzkříšeného Rasputina nacisté, a který v současnosti pomáhá lidem v boji proti jiným nadpřirozeným silám a pracuje v úřadu pro výzkum paranormálních jevů. Už tahle věta pravděpodobně předznamenává, zdali je film Hellboy vhodný zrovna pro vás, nebo jestli je představa čertovského ranaře, krvavě likvidujícího všelijaké stvůry, na váš vkus až příliš ujetá a extravagantní.
 
Hellboy (2019) – Recenze
Zdroj fotek: Vertical Entertainment

9. 4. 2019

Mirai, dívka z budoucnosti (Mirai no mirai) – Recenze – 80%

Čtyřletý chlapec Kun je v domácnosti středem zájmu, dokud si jeho rodiče nepořídí další dítě. Přítomnost mladší sestřičky jménem Mirai, obírající jej o část pozornosti dospělých, přijímá malý hrdina jen s obtížemi, a uchyluje se proto do světa vlastní představivosti, resp. do různých časových a fantazijních rovin, v nichž mu nově vzniklou situaci pomáhají překonat různí členové jeho rodiny z dávné minulosti i z blízké budoucnosti.

Mirai, dívka z budoucnosti (Mirai no mirai) – Recenze
© Toho Company

5. 4. 2019

Řbitov zviřátek (Pet Sematary) – Recenze – 30%

Hororový román Stephena Kinga Řbitov zviřátek (psáno schválně s lingvistickými nedostatky) vypráví o čtyřčlenné rodině, která se přestěhuje do domu sousedícího s rušnou silnicí, nebezpečnou pro lidi i zvěř. Nedaleko se dokonce nachází hřbitov pro domácí zvířata, kam děti chodí pohřbívat své přejeté mazlíčky – a kus za ním pak staré indiánské pohřebiště, v němž znovu ožije každý, kdo v něm bude zakopán, akorát že pak už nikdy nebude stejný jako dřív. Jde v podstatě o příběh varující před narušováním přirozeného řádu smrti, v němž se King zabývá i neschopností smířit se s konceptem smrti jako takové, psychologickými aspekty truchlení a pocitu viny za něčí úmrtí a také hranicí, za niž by byli lidé ochotni zajít, aby mohli mít své tragicky a předčasně zemřelé bližní opět po svém boku.

Řbitov zviřátek (Pet Sematary) – Recenze
Zdroj fotek: cinemart.cz

3. 4. 2019

Shazam! – Recenze – 60%

Čtrnáctiletý Billy (Asher Angel) žije ve Philadelphii, kde si prošel řadou pěstounských rodin, ale ze všech dříve nebo později utekl. Nyní žije v domě manželského páru, který se kromě něj ujal dalších pěti dětí.

Mezitím jakýsi mocný čaroděj-ochránce světů hledá svého nástupce a po desítkách let pátrání po vhodném kandidátovi si vybere právě Billyho, jenž se stane nositelem nadpřirozených schopností, přisuzovaných řeckým bohům. Kdykoli od té chvíle Billy vysloví jméno „Shazam“, stane se z něj superhrdina s tělem a tváří dospěláka (a hraje ho v tu chvíli Zachary Levi), a opětovným vyslovením téhož jména se zas vrátí do své původní dětské podoby.

Následně se Billy věnuje experimentování se svými schopnosti, aniž by tušil, že ho čeká zatěžkávací zkouška. Na stopě je mu totiž pomstou, mocí a hněvem zaslepený protivník Dr. Thadeuss (Mark Strong), vyzbrojený nejen identickými schopnostmi, ale i sedmi démonickými monstry, reprezentujícími smrtelné hříchy.
 
Shazam! – Recenze
Zdroj fotek: Vertical Entertainment

2. 4. 2019

Teroristka – Recenze – 50%

Marie (Iva Janžurová) je učitelka v důchodu, která žije na vesnici a tráví čas v chatařské oblasti u vážně nemocné bývalé kolegyně (Eva Holubová). Všechny chataře se kvůli pozemkům snaží vystrnadit místní zlý mafián Mach (Martin Hofmann), který jim ruší jejich klid a dělá všelijaké naschvály. Nelze s ním hnout, protože má pod palcem i starostku (Tatiana Vilhelmová), která je jeho milenkou. Jednoho dne ale pohár trpělivosti přeteče a Marie se vydává za Machem s nabitou zbraní, přestože celý život zastávala mírumilovné a pacifistické názory.
 
Teroristka – Recenze – 50%
Zdroj fotek: cinemart.cz