Stránky

28. 2. 2019

Colette: Příběh vášně (Colette) – Recenze – 50%

Francouzská spisovatelka, varietní umělkyně a novinářka Sidonie-Gabrielle Colette (1873-1954), v počátcích své kariéry píšící pod mužským pseudonymem a v roce 1948 nominovaná na Nobelovu cenu za literaturu, vystřídala tři manžele (nicméně měla i několik poměrů se ženami), psala především sentimentální a milostné romány, v nichž zužitkovala své vzpomínky na dospívání na venkově, a stala se průkopnicí ženského psaní. Britsko-americký životopisný film Colette: Příběh vášně (v němž hlavní roli ztvárnila Keira Knightley) se pak zabývá pouze obdobím jejího prvního manželství se spisovatelem Willym (Dominic West), během něhož přesídlila z francouzského venkova do Paříže, objevila v sobě spisovatelské vlohy a napsala několik prvních románů, o jejichž autorství se později se svým mužem soudila.
 
Colette: Příběh vášně (Colette) – Recenze
Zdroj fotek: bioscop.cz

26. 2. 2019

Všechno nejhorší 2 (Happy Death Day 2U) – Recenze – 30%

V rok a půl starém komediálním slasheru Všechno nejhorší se vysokoškolačka Tree (Jessica Rothe), stíhaná maskovaným zabijákem, ocitla v časové smyčce, v rámci níž musela prožívat den svých narozenin (a zároveň den svého brutálního úmrtí) znovu a znovu. Pokaždé, když ji vrah zabil, tak se celý den restartoval a ona se vrátila v čase do rána téhož dne, což jí ale zároveň dalo velké množství šancí na přemožení onoho vraha a odhalení jeho identity. Šlo o takovou thrillerovou variaci snímku Na Hromnice o den více, akorát o poznání horší a podstatně méně konzistentní v dodržování pravidel, podle nichž by ta časová smyčka měla fungovat. Nicméně bylo to zábavné a poměrně dynamicky režírované, což dokázalo ty méně zásadní logické lapsy částečně přebít, takže vlastně proč ne.
 
Všechno nejhorší 2 (Happy Death Day 2U) – Recenze
Zdroj fotek: cinemart.cz

25. 2. 2019

Ceny Akademie Oscar 2019 - Výsledky

Nejlepší film

Zelená kniha
Zelená kniha

     Black Panther
                BlacKkKlansman
     Bohemian Rhapsody
     Favoritka
     Roma
                Vice
                Zelená kniha
                Zrodila se hvězda

Nejlepší režie
                Adam McKay (Vice)
                Alfonso Cuarón (Roma)
                Pawel Pawlikowski (Studená válka)
    Spike Lee (BlacKkKlansman)
    Yorgos Lanthimos (Favoritka)

23. 2. 2019

Zelená kniha (Green Book) – Recenze – 80%

Hlavním hrdinou na pět Oscarů nominovaného filmu Zelená kniha, odehrávajícího se v Americe v první polovině 60. let, je newyorský Američan s italskými kořeny Tony Vallelonga (Viggo Mortensen), milující manžel a otec a bývalý vyhazovač s nebývalou chutí k jídlu, jemuž je nabídnuto dělat šoféra a bodyguarda černošskému klavíristovi Dr. Donovi Shirleymu (Mahershala Ali) na jeho dvouměsíčním koncertním turné po jihu USA. Přičemž Tony je sice v jádru dobrák, ale zároveň tak trochu samorost, primitiv, ranař a rasista, který těží ze svých pracovních zkušeností z nočních klubů a ví, jak to ve světě chodí, zatímco Dr. Don je bohatý, důstojný a kultivovaný elegán a hudební génius, který žije v luxusním apartmánu nad Carnegie Hall, a jehož představy o reálném světě jsou poněkud naivní.
 
Zelená kniha (Green Book) – Recenze – 80%
Zdroj fotek: aerofilms.cz

21. 2. 2019

Jak vycvičit draka 3 (How to Train Your Dragon: The Hidden World) – Recenze – 70%

Do třetice všeho dobrého. Mladého vikingského náčelníka Škyťáka a jeho vesnici stále ohrožují lovci draků (tentokrát posíleni o nového elitního dračího zabijáka), takže zvažuje přesunout celou vesnici někam jinam. A aby toho nebylo málo, tak se ho ostatní snaží natlačit do svatby a jeho drak Bezzubka najde zalíbení ve fešné plaché dračici. Takže dojde i na nějaké to sbližování a romantiku.
 
Jak vycvičit draka 3 (How to Train Your Dragon: The Hidden World) – Recenze
Zdroj fotek: cinemart.cz

19. 2. 2019

Mrazivá pomsta (Cold Pursuit) – Recenze – 70%

Americký thriller (s výraznými prvky černé komedie) Mrazivá pomsta je předělávkou norského filmu Boj sněžného pluhu s mafií z roku 2014. V původním filmu hrál hlavní roli Stellan Skarsgård, v americké verzi se stejné úlohy zhostil Liam Neeson. A stejně jako u nedávného remaku Nedotknutelných platí, že jde o předělávku velmi věrnou, což je v tomto případě ještě umocněno tím, že jak tu původní skandinávskou verzi, tak i tu americkou natočil stejný norský režisér, Hans Petter Moland. A nenechte se odradit tím, že jde o další thriller s Liamem Neesonem, protože tenhle je oproti většině zástupců tohoto specifického sub-žánru poměrně netradiční a podstatně zajímavější.

Liam Neeson hraje obyčejného řidiče sněžného pluhu jménem Nels Coxman, který v městečku Kehoe ve Skaliských horách (nedaleko Denveru) protahuje zapadané silnice, aby se turisté dostali k věhlasným lyžařským sjezdovkám. Se svou ženou (Laura Dern) má dospělého syna a díky svým službám pro chod města je čerstvým držitelem ocenění pro občana roku. Jednoho dne však policie najde jeho syna mrtvého, předávkovaného heroinem. Výčitkami ztrápená manželka od Nelse odejde, takže mu zbyde akorát stará puška a pomyšlení na sebevraždu. Pak se ale náhodou dozví, že jeho syna ve skutečnosti zabili drogoví dealeři – a on se na oplátku rozhodne zabít je.
 
Mrazivá pomsta (Cold Pursuit) – Recenze
Zdroj fotek: Vertical Entertainment

18. 2. 2019

Úhoři mají nabito – Recenze – 20%

Český film Úhoři mají nabito natočil režisér Vladimír Michálek, který kdysi točil velmi dobré a oceňované filmy, ale v posledních letech měl v kinech akorát podprůměrného Pohádkáře a vyloženě otřesné Prázdniny v Provence (které byly tak špatné a bizarní, až byly díky tomu místy zábavné). Film Úhoři mají nabito však svou mimořádnou nepodařeností vtipný ani zábavný bohužel není a je pouze špatný, přestože vznikl podle scénáře, na němž Vladimír Michálek spolupracoval se scenáristou Petrem Pýchou, autorem scénáře k filmu Všechno bude.

Hrdiny snímku je skupina pěti mužů různého věku (zhruba od pětadvaceti do šedesáti), kteří si své šedivé, nudné a prázdné životy na malém městě oživují zvláštním koníčkem – vydávají se za členy policejního útvaru rychlého nasazení (URNA), včetně veškerého vybavení od kompletního oblečení přes střelné zbraně až po kouřové granáty, a takto vystrojeni přepadají nic netušící lidi v hospodách, kulturních centrech i v jejich vlastních domovech a různě je buď mlátí, nutí ležet na zemi s rukama za hlavou, nebo je jiným způsobem šikanují – a mají z toho srandu a adrenalin. Hrají je Oldřich Kaiser (který jim velí a je hlavním organizátorem), Matěj Hádek, Kryštof Hádek, Jiří Vyorálek a Patrik Holubář.
 
Úhoři mají nabito – Recenze
Zdroj fotek: falcon.cz

16. 2. 2019

Všichni to vědí (Todos lo saben) – Recenze – 60%

Íránský režisér Asghar Farhadi, tvůrce oscarových filmů Klient a Rozchod Nadera a Simin, už před lety vícekrát expandoval na evropskou půdu se snímky natáčenými v koprodukci s Itálií či Francií. Jeho nejnovější počin Všichni to vědí je však již čistě evropskou záležitostí, a to převážně španělskou – natáčenou ve španělštině a s nejžádanějšími španělskými herci v hlavních rolích. Asghar Farhadi je zároveň autorem scénáře, přesto film Všichni to vědí připomíná jeho předchozí íránskou tvorbu jen částečně.
 
Všichni to vědí (Todos lo saben) – Recenze
Zdroj fotek: aerofilms.cz

13. 2. 2019

Nedotknutelní (The Upside) – Recenze – 50%

Nezaměstnaný bývalý trestanec Dell (Kevin Hart) se náhodou nachomýtne při pohovoru na pracovní pozici osobního asistenta ochrnutého multimilionáře Phillipa (Bryan Cranston) a práci navzdory nedostatku kvalifikace získá. Přestože jsou oba muži každý z jiného světa, začnou se z nich stávat nejlepší přátelé…

Pravděpodobně je vám tato zápletka povědomá a není divu – pochází totiž z francouzského filmu Nedotknutelní z roku 2011, přičemž film Nedotknutelní, který nyní vstupuje do kin, je jeho americký remake. Původní verze je mimochodem mezi českými diváky nesmírně oblíbená a až absurdně ceněná (na ČSFD jde momentálně o osmý nejlépe hodnocený film všech dob), zatímco jeho zámořská verze sklízí nemalou porci hněvu už z principu za to, že si ignorantní Američané, neschopní číst titulky a snažící se akorát vydojit peníze z popularity původního snímku, vůbec dovolili natočit vlastní předělávku. Přičemž je to celé nesmysl, protože nové Nedotknutelné takto odmítavě hodnotí i lidé, kteří je dosud neviděli, nehledě na to, že americké remaky se natáčí už desítky let a že tento navíc není tak špatný, aby si zasloužil tak tvrdě odsoudit.
 
Nedotknutelní (The Upside) – Recenze
Zdroj fotek: bontonfilm.cz

11. 2. 2019

Alita: Bojový Anděl (Alita: Battle Angel) – Recenze – 70%

Polovina 26. století, Země. Doktor a kybernetický inženýr Ido (Christoph Waltz) hledá na skládce náhradní díly pro své pacienty, když v tom nalezne ženské torzo kyborga (lidský mozek, vše ostatní robotické) a rozhodne se jej opravit. Výsledkem jeho práce je robotická Alita, dospívající dívka se ztrátou paměti, která zaujme roli Idovy dcery. Po několika dnech však začne být jasné, že Alitina minulost je spojena s bojovým výcvikem, jenž z ní kdysi udělal výkonný a nebezpečný stroj na zabíjení.
 
Alita: Bojový Anděl (Alita: Battle Angel) – Recenze
Zdroj fotek: cinemart.cz

8. 2. 2019

LEGO® příběh 2 (The Lego Movie 2: The Second Part) – Recenze – 60%

Animovaný film LEGO® příběh 2 navazuje přesně tam, kde skončil před pěti lety první LEGO® příběh – hrdinové Emmet a Lucy (a další) zachránili, co mohli, když v tom se jim do města snesou nestvůry z planety Duplo. Po sérii bojů následuje titulek „o pět let později“, kdy všichni žijí v post-apokalyptickém světě ve stylu posledního Šíleného Maxe. Pak se zčistajasna objeví jakási mimozemšťanka (už ne z Dupla) s pozváním na svatbu jakési královny a unese několik postav (včetně Lucy a Batmana) na planetu, kde má ta svatba proběhnout (načež se dotyčná královna zakouká do Batmana a rozhodne se, že si vezme jeho). Emmet si tudíž složí vesmírnou loď a vydá se své přátele zachránit – a po cestě se setká s dobrodruhem a drsňákem Rexem, který se rozhodne mu v tom pomoct.

(Takže jestli jsem to správně pochopil, tak ta královna organizovala svatbu bez ženicha, pak na ni pozvala náhodné hosty, které nikdy v životě neviděla, a ženicha si vybrala až z těchto hostů, kteří navíc byli donuceni se dostavit proti své vůli.)

LEGO® příběh 2 (The Lego Movie 2: The Second Part) – Recenze
Zdroj fotek: Vertical Entertainment

6. 2. 2019

Na střeše – Recenze – 70%

Herec, režisér a scenárista Jiří Mádl režijně debutoval v roce 2014 rodinným filmem Pojedeme k moři, který byl coby sympatický, roztomilý a hravý snímek přijímán diváky i kritikou povětšinou poměrně vřele, a to i navzdory nepříliš věrohodné stylizaci, v rámci níž byl celý film koncipován jako víceméně amatérský počin natočený jedenáctiletým klukem – což nejenže nepůsobilo uvěřitelně, ale navíc se pod to dala do jisté míry snadno schovat počáteční filmařská neobratnost. Mádlův druhý film, černohumornými prvky proložené drama Na střeše, je oproti tomu již standardně vyprávěným snímkem, natočeným o dost jistější rukou a podstatně vyspělejším jak z hlediska námětu, tak po stránce režijní a scenáristické.

V úvodu příběhu proběhne policejní zátah na pěstírnu marihuany ukrytou v útrobách vietnamské tržnice, odkud se podaří uprchnout ilegálně přistěhovalému mladému Vietnamci Songovi (Duy Anh Tran). Ten pak zvažuje sebevraždu skokem ze střechy v domě v centru Prahy, kde bydlí mimo jiné osmdesátiletý profesor Rypar (Alois Švehlík), jenž zde vystrašeného mladíka náhodou nalezne a poskytne mu dočasný azyl. A posléze ho u sebe dokonce nechá bydlet na neurčito, výměnou za průběžné uklízení.
 
Na střeše – Recenze
Zdroj fotek: falcon.cz

2. 2. 2019

Ceny české filmové kritiky za rok 2018 - Výsledky

Nejlepší film: Jan Palach

NEJLEPŠÍ FILM
                Domestik
                Jan Palach
    Všechno bude

NEJLEPŠÍ DOKUMENTÁRNÍ FILM
                Až přijde válka
                King Skate
                Nic jako dřív
               

1. 2. 2019

Úniková hra (Escape Room) – Recenze – 60%

Únikové hry představují pozoruhodný způsob zážitkového trávení volného času, kdy je malá skupinka hráčů zavřena v nějaké místnosti nebo v sérii místností a musí se dostat ven za pomoci plnění různých úkolů, hledání všelijakých indicií, pátrání po klíčích a číselných kódech a luštění šifer a hádanek, dřív než jí vyprší časový limit (typicky hodina). Firmy, které se na tuto aktivitu specializují, pak nabízejí její nejrůznější tematicky stylizované varianty od středověkého žaláře přes hotelové pokoje a strašidelné domy až po vesmírné stanice. V posledních letech se s únikovými hrami roztrhnul pytel a je to docela fenomén, takže bylo jen otázkou času, než podle nich někdo natočí film.
 
Úniková hra (Escape Room) – Recenze
Zdroj fotek: falcon.cz