30. 12. 2015

Už teď mi chybíš (Miss You Already) – Recenze – 60%

Milly (Toni Colette) a Jess (Drew Barrymore) jsou nejlepší kamarádky už od základky. Obě se šťastně vdaly, přičemž Milly žije se svým mužem a dvěma dětmi v luxusním londýnském bytě, Jess bydlí s tím svým na hausbótu na Temži a o dítě se neúspěšně snaží. Pak se ale poštěstí a Jess otěhotní. Než se však stihne s novinkou pochlubit, tak se dozví, že Milly má rakovinu prsu...

Už teď mi chybíš (Miss You Already) – Recenze

27. 12. 2015

Padesátka – Recenze – 30%

Celovečerní filmový režijní debut herce a dabingového režiséra Vojty Kotka s názvem Padesátka vznikl jako adaptace stejnojmenné divadelní hry, též režírované Vojtou Kotkem, kterou do filmu převedl její autor Petr Kolečko, jenž loni obdobně adaptoval i svou komedii Zakázané uvolnění (film pak režíroval Jan Hřebejk). A nebýt toho, že hlavní hrdiny tvoří trojice mužů, kteří si většinou jen povídají uvnitř horské chaty, tak by ten divadelní základ ani nebyl moc znát – ony komorní hovory jsou totiž často narušovány různými scénami odehrávajícími se v exteriérech a retrospektivními flashbacky do minulosti. Film má slušnou kameru a docela dobrý soundtrack včetně několika přímo pro film složených písniček Michala Hrůzy a zmíněnou trojici v něm hrají ti samí herci, co na divadle. Potud prima.

Padesátka – Recenze
Zdroj fotek: bontonfilm.cz

24. 12. 2015

Krampus: Táhni k čertu (Krampus) – Recenze – 70%

Postava Krampuse kupodivu není výtvorem šílených scenáristů – tímto jménem totiž v Německu a v Rakousku nazývají onoho čerta, který doprovází Mikuláše. A v komediálním hororu s podtitulem Táhni k čertu tato nadpřirozená figura přijde potrestat malého Maxe, který se proviní tím, že přestane věřit na pohodu Vánoc a roztrhá dopis pro Santu Clause. Avšak místo toho, aby mu Krampus nadělil uhlí a výhružně zachrastil řetězem, tak si přijde pro něj i pro celou jeho rodinu, aby je stáhl do pekla…
 
Krampus: Táhni k čertu (Krampus) – Recenze
Zdroj fotek: cinemart.cz

22. 12. 2015

Králové hor (Brothers of the Wind) – Recenze – 70%

Rodinný neanimovaný film v našich kinech je v podstatě vzácný úkaz, k němuž dojde do roka tak dvakrát (za poslední dva roky mě napadají akorát Bella a Sebastián a tuzemské příspěvky Pojedeme k moři a Jak jsem hráli čáru). Králové hor jsou rakouští a vyprávějí o přátelství chlapce a orla.

Mladý Lucas žije se svým tátou (Tobias Moretti) na samotě v horách, jejich vztah je však od loňské smrti Lucasovy matky poněkud napjatý. Zakřiknutý klučina proto tráví hodně času v přírodě, aby unikl ze společnosti zarmouceného otce. Jednoho dne najde z hnízda vypadlé orlí mládě. Začne se o něj tajně starat, v čemž mu pomůže hodný hajný (Jean Reno). Spolu pak orla krmí, starají se o něj a učí ho létat a lovit, přičemž mezi dravcem a Lucasem vznikne silné přátelské pouto. Jak ale orel roste a dospívá, tak se blíží den, kdy ho bude třeba vypustit zpět na svobodu do divočiny…
 
Králové hor (Brothers of the Wind) – Recenze
Zdroj fotek: bioscop.cz
 

21. 12. 2015

Milenci těch druhých (Sleeping with Other People) – Recenze – 40%

Jake a Lainey (Jason Sudeikis a Alison Brie) se spolu na vysoké škole vyspali a pro oba to tehdy bylo jejich „poprvé“. Pak se jejich cesty rozdělily. Po deseti letech se však znovu setkávají a zjišťují, že se jim ve vztazích nedaří – Jake je přelétavý sukničkář a Lainey se horkotěžko vzpamatovává z rozchodu s ženatým milencem, na němž je chorobně závislá. Domluví se, že se stanou důvěrnými platonickými přáteli, kteří spolu nebudou spát, ale budou se intimně svěřovat se svými milostnými problémy a navzájem si radit. Co myslíte, JAK TO ASI MŮŽE DOPADNOUT???
 
Milenci těch druhých (Sleeping with Other People) – Recenze
Zdroj fotek: cinemart.cz
 

17. 12. 2015

Star Wars: Síla se probouzí (Star Wars: Epizode VII – The Force Awakens) – Recenze – 90%

V historii kinematografie asi neexistuje větší a kultovnější filmová sága s početnější fanouškovskou základnou, než Star Wars. Její sedmý díl tím pádem patří nejen k nejočekávanějším filmům roku, ale i k těm, o něž se dalo nejvíce bát. Ani vynikající volba režiséra padnuvší na J.J. Abramse, který s obrovským úspěchem rebootoval Star Trek, nepřesvědčila všechny, a noční můry v podobě Mickeyho Mouse se světelným mečem nezahnala. Zveřejněné trailery nicméně navrátily úsměv do tváří milionů a po dnešní premiéře si snad mohou už všichni definitivně oddechnout a vítězoslavně zajásat.
 
Star Wars: Síla se probouzí (Star Wars: Epizode VII – The Force Awakens) – Recenze – 90%
Zdroj fotek: falcon.cz

13. 12. 2015

Táta nebo máma (Papa ou maman) – Recenze – 80%

Komedie Táta nebo máma se sice pravděpodobně naší distribuci vyhne (k vidění byla akorát na letošním Festivalu francouzského filmu), ale i tak o ní píšu, protože stojí za doporučení. Nesmí vám ale vadit její hodně černý humor, který se pohybuje na hranici morálky a etiky.

Film Táta nebo máma je totiž vztyčeným prostředníčkem směrem ke všem vážným dramatům typu Kramerová versus Kramer, kde se rozvedení rodiče handrkují do krve o to, komu z nich připadnou do péče jejich děti. Tento film má výchozí situaci stejnou, leč jeho pointa tkví v tom, že ani jeden z rodičů své děti do péče nechce.

Táta nebo máma (Papa ou maman) – Recenze

12. 12. 2015

Zbrusu Nový zákon (Le tout nouveau testament) – Recenze – 80%

Jednou z postav ve francouzské komedii Zbrusu Nový zákon, byť okrajovou, je i Ježíš Kristus. Uvedení filmu do českých kin na Štědrý den je tedy docela trefné, neb si z Ježíšovy poutě na zemi mírně utahuje a vytváří zábavnou variaci na něj prostřednictvím vyprávění ujetého příběhu, v němž je hlavní hrdinkou spasitelova mladší sestra jménem Ea.

Zbrusu Nový zákon (Le tout nouveau testament) – Recenze

8. 12. 2015

Láska z Khon Kaen (Rak ti Khon Kaen) – Recenze – 60%

Vlastně je to docela příhodné, že ve stejný den jako nové Star Wars bude mít premiéru i thajský film režiséra Apichatponga Weerasethakula (Strýček Búnmí). Pro umělečtěji orientované diváky, kterým příliš nevoní představa drahého, výpravného, komerčního, trikového a hlučného sci-fi megafilmu, představuje Láska z Khon Kaen vhodnou alternativu zcela opačných vlastností – je laciná, nevýpravná, tichá, klidná, jemná, a až meditativně pomalá.
 
Láska z Khon Kaen (Rak ti Khon Kaen) – Recenze
Zdroj fotek: artcam.cz

7. 12. 2015

Room – Recenze – 70%

Hrdiny kanadsko-irského dramatu Room jsou mladá matka Joy a její pětiletý syn Jack, kteří spolu žijí v miniaturním bytě, jenž sestává z jediné místnosti o rozloze přibližně 25m2 a vypadá spíš jako obyvatelná kůlna nebo improvizovaný přístřešek. Nachází se zde stůl, dvě židle, skříň, televize, postel, vana a toaleta. Kromě světlíku ve stropě tu nejsou žádná okna a jediné ocelové dveře jsou zabezpečené číselným zámkem, k němuž Joy nezná kombinaci. Jack tuto místnost za celých pět let svého života neopustil, takže okolní svět pro něj jakoby neexistuje. Joy nebyla venku pravděpodobně ještě déle, nepracuje, nic moc nedělá, jen se stará o Jacka. Jediný další člověk, se kterým přijdou do kontaktu, je muž jménem Nick, který jim čas od času přinese nějaké potraviny, vitamíny, případně léky a oblečení.
 
Room – Recenze
Zdroj fotek: bohemiamp.cz

3. 12. 2015

Love (Love 3D) – Recenze – 60%

Když úvodní statický záběr, v němž se nazí hlavní hrdinové s explicitně vyvalenými rozkroky navzájem ukájí společnou masturbací, přesáhl bez přerušení minutu a půl, začal se ze sálu na Festivalu francouzského filmu ozývat z několika míst tichý smích. Několik jedinců pak během projekce odešlo, ale těžko říct, jestli proto, že je film neoslovil, že je nudil, nebo že od něj nedostali to, co čekali.

Love (Love 3D) – Recenze

2. 12. 2015

Tři vzpomínky (Trois souvenirs de ma jeunesse) – Recenze – 50%

V současnosti se zhruba pětačtyřicetiletý Paul vrací po mnoha letech z Tádžikistánu do rodné Francie, ale na hranicích je zadržen kvůli nesrovnalostem v cestovním pasu. Je vyslýchán, což ho přiměje ke vzpomínání na své dětství, dospívání, a na svou životní lásku…

Francouzské psychologicko-romantické drama Tři vzpomínky režiséra Arnauda Desplechina se odehrává převážně v druhé polovině osmdesátých let, přičemž jeho nadpoloviční většinu tvoří romance hlavního hrdiny. Jeho dětství je věnováno asi deset minut, dalších dvacet minut zabírají středoškolská léta a vyprávění o cestě do Ruska a scény ze současnosti tuto vzpomínkovou retrospektivu obalují jen v úvodu a v závěru. Záměrem bylo pravděpodobně realisticky vykreslit komplikovaný a vášnivý vztah dvou mladých lidí, což by se asi povedlo, kdyby film nabídl komplexnější pohled na postavy a jejich motivace a nezahltil se tolika zbytečnými motivy, z nichž překvapivě velká spousta vyznívá do prázdna.

Tři vzpomínky (Trois souvenirs de ma jeunesse) – Recenze
Zdroj fotek: artcam.cz

29. 11. 2015

V srdci moře (In the Heart of the Sea) – Recenze – 70%

Dobrodružný film V srdci moře vypráví skutečný příběh lovců velryb na lodi Essex, který inspiroval spisovatele Hermana Melvilla k napsání Bílé velryby. Nicméně s tímto románem, pokud jste ho četli, toho moc společného nemá, což se ostatně dalo čekat.

Děj je orámován tím, že Herman Melville (Ben Whishaw) navštíví starého rybáře (Brendan Gleeson), posledního přeživšího z Essexu, a nechá si od něj vyprávět, jak se coby šestnáctiletý mladík plavil na velrybářské lodi spolu s ambiciózním kapitánem (Benjamin Walker) a s jeho ještě ambicióznějším prvním důstojníkem (Chris Hemsworth). Je to sice zajímavý nápad (v závěru naznačující, proč se Melvill rozhodl nedržet skutečnosti doslova), ale moc to nefunguje. Jednak proto, že rybář do svého vyprávění zahrnuje i ty části děje, u nichž nemohl být přítomen, a zároveň je trochu podezřelé, že se v šestnácti letech plavil na lodi v roce 1820, a Melvillovi o tom pak vykládá jako vrásčitý stařec v roce 1850…
 
V srdci moře (In the Heart of the Sea) – Recenze
Zdroj fotek: freeman-ent.cz
 

Most špiónů (Bridge of Spies) – Recenze – 90%

Už dlouho jsem neodcházel z kina s tak opojným pocitem, že jsem viděl něco tak řemeslně čistého a ryzího. Film, ve kterém má každá replika svůj smysl, kde je každý záběr vymazlený k dokonalosti, se špičkovými herci, perfektně budovanou atmosférou, padnoucí hudbou a smysluplným, divácky přístupným příběhem (podle skutečné události), jemuž nechybí napětí, emoce, bravurně napsané postavy a myšlenková hloubka. Steven Spielberg je zpět ve vynikající formě, znovu dokazující, že je geniální vypravěč, a že jako filmař se řadí k absolutní špičce.
 
Most špiónů (Bridge of Spies) – Recenze
Zdroj fotek: cinemart.cz

27. 11. 2015

Viktor Frankenstein (Victor Frankenstein) – Recenze – 30%

S románovou předlohou spisovatelky Mary Shelley má tento snímek společné naprosté minimum, a dost málo styčných bodů byste našli i při jeho srovnání s jinými filmovými adaptacemi. Vystupuje v něm sice Frankenstein a jeho monstrum (které se poprvé objeví zhruba deset minut před koncem), leč příběh podlehl alternativnímu zpracování. Frankenstein (James McAvoy) je v něm za studenta univerzity ve viktoriánském Londýně, co si smolí své pokusy ve sklepě, přičemž vypravěčem a de facto hlavním hrdinou je jeho pomocník Igor (Daniel Radcliffe). A taky je tam cirkus, láska, inspektor ze Scotland Yardu a zombie šimpanz.
 
Viktor Frankenstein (Victor Frankenstein) – Recenze
Zdroj fotek: cinemart.cz
 

23. 11. 2015

Malý princ (Le Petit Prince) – Recenze – 80%

Ona je to otázka. Jak vlastně co nejlépe adaptovat literární klasiku, kterou milují zástupci všech generací, a která je spíš sborníkem metafor o paralelách mezi světem dětí a světem dospělých než dobrodružným příběhem, do animovaného filmu tak, aby si zachoval atmosféru a vyznění originálu, bavil děti i dospělé a přitom nebyl jen otrockým přepisem? Režisér Mark Osborne (Kung Fu Panda) přišel na docela dobrý způsob – udělat z příběhu Malého prince vedlejší dějovou linii, do popředí šoupnout zápletku o mladé dívce, kterou knížka zásadně ovlivní, a pak oba světy velmi efektně prolnout.
 
Malý princ (Le Petit Prince) – Recenze
Zdroj fotek: a-company.cz
 

Rodina k pronájmu (Une famille à louer) – Recenze – 60%

Paul-Andre je osamělý milionář ve středním věku, žijící ve svém přepychovém sídle jen s věrným sluhou. Prázdnotu ve svém srdci a ve svém domě zaplňuje antidepresivy. Pak v televizi zahlédne Violette, svobodnou matku dvou dětí, jíž dostihly finanční potíže. Ženu vyhledá a udělá jí návrh – zaplatí za ni všechny dluhy a nabídne jí roční plat, když ho na tři měsíce přijme k sobě do rodiny, aby si mohl zkusit, jaké to je, mít rodinu. Violette po počátečních rozpacích nabídku přijme a svým dětem muže představí jako svého nového přítele…
 
Rodina k pronájmu (Une famille à louer) – Recenze
Zdroj fotek: miriusfd.cz
 

20. 11. 2015

Black Mass: Špinavá hra (Black Mass) – Recenze – 60%

Po nedávných Legendách zločinu tu máme další krimi thriller zabývající se životopisnými událostmi ze života skutečného mafiána. Tentokrát jím je Ir James „Whitey“ Bulger, který páchal kriminální činnost v 80. a 90. letech v jižním Bostonu.

Hrdiny filmu jsou zaprvé Bulger (Johnny Depp) a zadruhé agent FBI John Connolly (Joel Edgerton), kteří se sice oba pohybují na opačné straně zákona, nicméně vyrůstali spolu jako děti a jsou dávní přátelé. Příběh je pak o tom, že Bulger dělal pro FBI řadu let tajně informátora, čímž donášel na ještě mnohem větší grázly, než byl on sám, a likvidoval tak svou konkurenci. John zas na oplátku přehlížel zločiny, kterých se Bulger nebo jeho kumpáni dopouštěli, a nechával mu relativně volnou ruku. Pak to prasklo, byl z toho velký skandál a několik lidí šlo do vězení.
 
Black Mass: Špinavá hra (Black Mass) – Recenze
Zdroj fotek: freeman-ent.cz
 

19. 11. 2015

Hunger Games: Síla vzdoru 2. část (The Hunger Games: Mockingjay – Part 2) – Recenze – 40%

Finále dorazilo! Katniss (Jennifer Lawrence) se vzpamatovává z napadení svým milovaným Peetou (Josh Hutcherson), kterého se sice podařilo zachránit ze zajetí prezidenta Snowa (Donald Sutherland), leč v podobě zmanipulovaného psychopata s vymytým mozkem. Je odhodlána vést povstalé rebely proti diktatuře Kapitolu, zatímco Snow vyčkává ve svém sídle, připraven útok odrazit. Schyluje se k válce a k velkým změnám…
 
Hunger Games: Síla vzdoru 2. část (The Hunger Games: Mockingjay – Part 2) – Recenze
Zdroj fotek: forumfilm.cz

17. 11. 2015

Proč jsem nesnědl svého taťku (Pourquoi j´ai pas mangé mon pére) – Recenze – 40%

Zdaleka nejšílenější a nejdivnější je na tomto francouzském animovaném filmu pro děti jeho název, který je cokoli, jen ne lákavý. Problematice kanibalismu vykonávaného na otcích je tu navíc věnována asi jen minuta, a kdyby se ta minuta vystřihla, nic by se nestalo.

Film se odehrává někdy v pravěku, přičemž hrdiny filmu jsou primáti, nacházející se v evoluci někde na cestě mezi opicemi a lidmi, takže ještě mají opičí tlapy a chlupy po celém těle, ale některým z nich už se třeba začíná formovat lidský obličej (místy to vypadá hodně divně).

Proč jsem nesnědl svého taťku (Pourquoi j´ai pas mangé mon pére) – Recenze

16. 11. 2015

U moře (By the Sea) – Recenze – 40%

Třetí režijní počin herečky Angeliny Jolie (podruhé podle vlastního scénáře) se odehrává na Maltě v 60. letech, mluví se v něm anglicky i francouzsky a vzdává se v něm pocta kinematografii z dob francouzské Nové vlny, čemuž přispívá i dobová stylizace (počínaje starým logem studia Universal).

Hlavními hrdiny jsou američtí manželé Roland a Vanessa (Brad Pitt a Angelina Jolie), jejichž čtrnáctileté manželství je už značně vyčpělé, unavené a vyhořelé. Od života newyorské smetánky si jedou odpočinout na Maltu do malého hotelu u pláže, kde Roland chce coby spisovatel načerpat inspiraci pro novou knihu, přičemž Vanessa ho doprovází už jen spíš ze zvyku a ze setrvačnosti. A chtělo by se říct, že dosavadní partnerské dusno a potlačovaný vztek tu vygradují k vyhroceným hádkám…

U moře (By the Sea) – Recenze
Zdroj fotek: cinemart.cz

13. 11. 2015

Přeludy (Visions) – Recenze – 30%

Přeludy jsou americkým hororem režiséra Kevina Greuterta, o němž stačí vědět jen to, že natočil poslední dva díly série Saw a loňský horor Jessabelle, z čehož se dá předem ledacos usuzovat.

Hlavní hrdinkou je těhotná Eveleigh (Isla Fisher), která se přestěhuje se svým manželem na vinici, aby tu začala žít nový život rok poté, co vyvázla z ošklivé autonehody. V domě překvapivě začne strašit, ale vzhledem k tomu, že Eveleigh je jediná, kdo je toho strašení svědkem, tak jí nikdo nevěří (samozřejmě ani manžel) a všichni připisují její vidiny halucinacím způsobeným post-traumatickým šokem a těhotenskou přecitlivělostí. Zbytek si pravděpodobně domyslíte. Kromě závěru, který je kupodivu o něco zajímavější a zábavnější, než byste možná čekali.

Přeludy (Visions) – Recenze

10. 11. 2015

Otcové a dcery (Fathers and Daughters) – Recenze – 70%

Původem italský režisér Gabriele Muccino si v Americe udělal jméno s filmy Štěstí na dosah a Sedm životů, v obou případech s Willem Smithem v hlavní roli. Šlo o takové instantní dojáky, v nichž se slzopudný příběh snoubil s pojmy jako láska, ušlechtilost, poctivost, dobrota a obětavost. Zkrátka snímky, jimž by se měl každý cynik zdaleka vyhnout, aby náhodou neprokousl popcornovou krabici. Stejné je to i s dramatem Otcové a dcery, akorát s tím rozdílem, že tady na mě ta dojemná atmosféra poprvé celkem fungovala.
 
Otcové a dcery (Fathers and Daughters) – Recenze
Zdroj fotek: bioscop.cz

7. 11. 2015

Steve Jobs – Recenze – 80%

O vizionáři a zakladateli firmy Apple Stevu Jobsovi vzniklo už několik filmů, přičemž nejznámější z nich je asi jOBS z roku 2013 v hlavní roli s Ashtonem Kutcherem. Jeho přijetí u diváků a kritiky bylo ale spíš vlažné a odvíjelo se od toho, že snímek představoval víceméně standardní životopis, který svého hlavního hrdinu, byť mírně nesympatického a asociálního, stavěl obdivně na piedestal coby génia a guru moderních technologiích. Nehledě na to, že scénář nebyl nic moc a Ashton Kutcher, jakkoli se snažil, náročnou roli prostě neutáhl.

Film Steve Jobs je lepší ve všech ohledech. Je výrazně lépe režírovaný, má o dost vymazlenější scénář (předlohou mu byl Jobsův životopis od Waltera Isaacsona), velkorysejší obsazení v podobě známějších a mnohem lepších herců a zkrátka jde po všech stránkách o hodně podařenější film. Na rozdíl od toho prvního zmíněného se u tohohle opravdu těším, až ho uvidím znovu a vychutnám si všechny ty drobné nápady a nuance, které mi napoprvé jistě unikly (třeba když se po skončení jedné hádky ohledně Jobsova přístupu k zásluhám svých kolegů jen tak objeví slogan firmy „Think different“.
 
Steve Jobs – Recenze
Zdroj fotek: cinemart.cz

4. 11. 2015

Spectre – Recenze – 60%

S předchozí bondovkou Skyfall se její režisér Sam Mendes pokusil o zajímavý experiment – výrazně změnil styl vyprávění a zprostředkoval tak divákům něco podstatně jiného, než na co byli v této filmové sérii zvyklí. K zásadním změnám sice docházelo pravidelně již s každou výměnou představitele hlavní role, ale nikdy nešlo o takové zasažení do podstaty toho, co dělá Bonda Bondem.

Kromě důrazu na psychologii postav a na výraznou vizuální stránku (až na hranici artu) se Mendes totiž především zasadil o představení titulního agenta coby víceméně opilecké a zlomené trosky, která dělá chyby a zdaleka jí nevychází vše podle plánu, a film natočil vzhledem ke zbytku bondovských dobrodružství nezvykle realisticky a osudově. Překážkou mu byl pouze scénář, jehož autoři se naopak o nic moc inovativního nepokusili, a Mendesův záměr se tak s některými aspekty příběhu trochu třel.
 
Spectre – Recenze
Zdroj fotek: forumfilm.cz
 

2. 11. 2015

Festival francouzského filmu nabídne Boha v Bruselu i Exupéryho

18. ročník Festivalu francouzského filmu se uskuteční v Praze, Brně, Českých Budějovicích a Hradci Králové ve dnech 18. až 29. listopadu (v Praze 18. až 25. listopadu). Pořádají ho Francouzský institut v Praze, Francouzské velvyslanectví v ČR, UniFrance films a Francouzské aliance v ČR. Všechny filmy na něm promítané budou uváděné v původním znění s českými titulky, resp. s českým dabingem (kromě jedné projekce Malého prince, která bude v angličtině), a za jednotné vstupné v ceně 100 korun. Celkem se do programu zapojí osm kin, přičemž v Praze půjde o kina Lucerna, Světozor, Kino 35 Francouzského Institutu a Cinestar Anděl.

Oficiální znělka festivalu

31. 10. 2015

Husí kůže (Goosebumps) – Recenze – 50%

Husí kůže je původně nesmírně populární série hororových knížek pro děti od amerického spisovatele Roberta Lawrence Stinea, o jejíž adaptování na filmové plátno se pokoušel před rokem 2000 už Tim Burton. Z natáčení tehdy ale sešlo, mimo jiné proto, že se filmaři nedokázali rozhodnout, který z více než šedesáti románů by vlastně chtěli adaptovat. Tvůrci dobrodružného fantasy filmu Husí kůže to vyřešili tak, že v něm smíchali do sebe ty knížky všechny, přičemž jedním z hlavních hrdinů je přímo jejich autor.
 
Husí kůže (Goosebumps) – Recenze
Zdroj fotek: falcon.cz

27. 10. 2015

Sicario: Nájemný vrah (Sicario) – Recenze – 70%

Hrdinkou thrilleru Sicario: Nájemný vrah je americká agentka FBI Kate (Emily Blunt), členka jednotky specializující se na únosy a záchranu rukojmí. Po akci v domě poblíž mexických hranic, kde je nalezeno přes tucet zazděných těl a vybuchující kůlna, je jí nabídnuta spolupráce s exkluzivním týmem, jenž má co do činění s mexickými drogovými kartely. Jeho šéf a odborný poradce (Josh Brolin a Benicio del Toro) ale idealistickou agentku odmítají zasvětit do svých spletitých plánů, opovrhují jí, schválně jí zamlčují informace a vláčejí ji samým srdcem mexického podsvětí z jedné nebezpečné situace do druhé…

Sicario: Nájemný vrah (Sicario) – Recenze
Zdroj fotek: freeman-ent.cz
 

26. 10. 2015

Fakjů pane učiteli 2 (Fack ju Göhte 2) – Recenze – 60%

Dva roky stará německá komedie Fakjů pane učiteli se stala slušným hitem (a navíc byla docela dobrá a vtipná), tudíž není divu, že přichází její pokračování. Hlavním hrdinou je opět tvrďácký učitel Zeki, který ale ve skutečnosti není učitel, nýbrž trestaný kriminálník, co se potřeboval dostat na školním pozemku ke schovanému lupu, a nedopatřením se tam stal pedagogem. Vyfasoval nejproblémovější třídu na škole, což se nakonec ukázalo být oboustranně výhodným spojením, neb díky své drsné nátuře a neobvyklému přístupu k výuce si u neukázněných studentů získal respekt, a nakonec se ze všech včetně Zekiho stali lepší lidé a našli své místo v životě, nové přátele, lásku, a tak dále.

Děj Fakjů pane učiteli 2 spočívá v tom, že Zeki schová jakési kradené diamanty do plyšového medvěda, který je pak nedopatřením odeslán na charitu do Thajska. Využije tudíž plánu ředitelky získat grant od ministerstva školství a zorganizuje v Thajsku humanitární školní pobyt, na nějž vyrazí v doprovodu zhruba osmi žáků. Shodou okolností se však na stejné místo vydá i skupina studentů z konkurenčního prestižního gymnázia, které by též na grant rádo dosáhlo…
 
Fakjů pane učiteli 2 (Fack ju Göhte 2) – Recenze
Zdroj fotek: cinemart.cz
 

22. 10. 2015

Amerika – Recenze – 30%

Amerika je celovečerním debutem Jana Foukala, absolventa katedry dokumentu na FAMU a též hudebníka pod pseudonymem Johannes Benz. Jan kromě toho i ve filmu hraje jednu ze dvou hlavních postav, a sice sám sebe. Tou druhou je Barbara Adler, dcera kanadských imigrantů, která přijela do Čech, aby poznala zemi svých rodičů. Jan se s ní vydá na výlet do českých lesů na Kokořínsko, přičemž během své několikadenní cesty se setkávají s různými lidmi a zakouší trampský život v lůnu přírody.
 
Amerika - Recenze
Zdroj fotek: aerofilms.cz
 

21. 10. 2015

Rosa & Dara a jejich velká dobrodružství – Recenze – 60%

Rosa & Dara je pásmo animovaných filmů pro děti, promítané v kinech, trvající 62 minut. Sestává z celkem sedmi krátkých filmečků, přičemž ten nejdelší z nich trvá 25 minut a ostatní mají 2-12 minut. Jeho hlavním autorem je absolvent FAMU Martin Duda, který stojí za animací a režií čtyř příběhů, jejichž hlavními hrdinkami jsou malé holčičky-sestry Rosa a Dara, které jednotlivé filmy i uvádějí. Jejich vyprávění pak doplňují další tři příběhy s úplně jinými hrdiny a i jinak animované, neb za nimi stojí jiní tvůrci – vždy ovšem studenti či absolventi oboru animace na FAMU.

Rosa & Dara a jejich velká dobrodružství – Recenze
 

18. 10. 2015

Purpurový vrch (Crimson Peak) – Recenze – 60%

Režisér Guillermo del Toro (Faunův Labyrint, Hellboy) má oproti většině současných hororových tvůrců tu výhodu, že má obrovskou fantazii, originální nápady a cit pro výtvarnou extravaganci. Gotický horor Purpurový vrch natočil jako svoji srdcovku, jako vysněný, drahý a výpravný projekt, na němž se rozhodl dát si záležet. Přesto si ale zjevně nedal záležet dost, protože vizuálně je snímek sice úchvatný, ale té fantazie a zejména pak originálních nápadů je v něm až trestuhodně málo. Výsledek je sice pořád o něco lepší než většina hororů z poslední doby, ale rozhodně není ani zdaleka tak dobrý, jak dobrý být mohl.
 
Purpurový vrch (Crimson Peak) – Recenze
Zdroj fotek: cinemart.cz
 

16. 10. 2015

Ztraceni v Mnichově – Recenze – 90%

Tak nějak se přihodilo, že každý nový film Petra Zelenky je událostí, mimo jiné proto, že se na ně musí dlouho čekat. Poslední dobou se totiž tento uznávaný režisér a scenárista věnoval hlavně divadelní režii a naposledy se otřel o celovečerní film v roce 2008, kdy natočil drama Karamazovi. To mu zaslouženě vyneslo Českého lva za nejlepší film a nejlepší režii (stejně jako v roce 2002 Rok ďábla a pět let předtím Knoflíkáři) a se svým novým počinem má v těchto kategoriích opět velké šance přinejmenším na nominace. Film Ztraceni v Mnichově je totiž v rámci domácí tvorby pecka jako prase.
 
Ztraceni v Mnichově - Recenze
Zdroj fotek: falcon.cz

15. 10. 2015

Legendy zločinu (Legend) – Recenze – 60%

Hlavními hrdiny dramatu Legendy zločinu jsou bratři-dvojčata Ronald a Reggie Krayovi, gangsteři, kteří v 60. letech ovládali podsvětí v severní části Londýna (přinejmenším). Film, inspirovaný skutečnými událostmi a nefiktivní literární předlohou Johna Pearsona, se odehrává v průběhu zhruba deseti let, v období jejich největšího věhlasu. Snímek režíroval Brian Helgeland (Odplata, Příběh rytíře) a oba sourozence v něm ztvárnil Tom Hardy.

Legendy zločinu (Legend) – Recenze

7. 10. 2015

Pan – Recenze – 50%

Petr Pan spisovatele Jamese M. Barrieho vypráví o tom, jak se dospívající dívka Wendy dostane se svými bratry a s Petrem Panem, létajícím chlapcem, který se rozhodl nedospět, do fantaskní Země Nezemě, kde spolu bojují s piráty a s kapitánem Hookem. Jde o jednu z nejslavnějších dětských knížek v anglosaském světě vůbec a je populární i mezi dospělými – je totiž na dětskou literaturu poměrně hustá a drsná a víceméně jde o psychologickou analýzu puberty. Relativně známá je i původní divadelní hra, nicméně diváci mají ve všeobecném povědomí spíš filmové adaptace, v čele s animovanou verzí od Disneyho, Hookem od Stevena Spielberga a Petrem Panem z roku 2003 (který jako jediný z nich poměrně věrně zachoval děj i atmosféru knižní předlohy). 

Pan - Recenze
Zdroj fotek: warnerbros.cz

Wilsonov – Recenze – 20%

Wilsonov je s přehledem jedním z nejhorších letošních českých filmů. Přesto, že se na jeho natočení podíleli tvůrci, kteří už mají za sebou ledacos kvalitního, a že v něm hrají herci, kteří jsou za jiných okolností schopni velmi dobrých hereckých výkonů. Navíc byl zřejmě na české poměry dost drahý, což je ve výsledku dost smutné.

Děj je velmi volně inspirován stejnojmennou goticky – hororovou povídkou spisovatele Michala Hvoreckého, jenž je částečně podložena skutečnými událostmi, kdy se krátce po skončení první světové války v roce 1918 představitelé Bratislavy rozhodli prohlásit ji nezávislým městem, které pojmenovali na počest tehdejšího amerického prezidenta Woodrowa Wilsona jednoduše Wilsonov (nicméně hned roku 1919 se Bratislava stala součástí Československa). Povídka je pak o tom, že ve Wilsonově začne řádit neznámý vrah/bestie, tudíž je zavolán na pomoc americký detektiv Aaron Food (ve filmu ho hraje Jiří Macháček).

Filmaři však vážně míněnou a atmosférickou povídku přetvořili v parodii na gotické horory (nebo na co vlastně), do níž přidělali jednak romantickou linii mezi policejním čekatelem a mladou Židovkou (Vojta Dyk a Táňa Pauhofová), celou řadu vtipů na téma negři a Židi a dále zápletku točící se kolem toho, že starosta Wilsonova (Richard Stanke) chce město připojit k USA coby jejich 49. stát (tehdy měly USA jen 48 států).
 
Wilsonov – Recenze – 20%
Zdroj fotek: falcon.cz

4. 10. 2015

Laputa – Recenze – 40%

Drama Laputa je celovečerním režijním debutem Jakuba Šmída a zároveň celovečerním scenáristickým debutem Lucie Bokšteflové (oba absolvovali FAMU a pracovali spolu už na studentském povídkovém filmu Praho, má lásko). Název Laputa je jednak symbolicky inspirován stejnojmenným levitujícím ostrovem z Gulliverových cest a jednak jde o název kavárny, v níž ve filmu pracuje hlavní hrdinka Johanka v podání Terezy Voříškové.

Laputa - Recenze
Zdroj fotek: bioscop.cz

2. 10. 2015

Mládí (Youth) – Recenze – 80%

Italský režisér Paolo Sorrentino je nazýván novým Fellinim, což je sice odvážné, leč výstižné srovnání. Před dvěma roky okouzlil mnohé diváky i oscarovou porotu Velkou nádherou, opulentní mozaikou o úpadku současné společnosti reflektovaném prostřednictvím římské intelektuální smetánky, která byla právem přirovnávána k Felliniho Sladkému životu. Jeho nejnovější počin Mládí se veze na trochu podobné vlně, ale přitom vypráví o mnohem univerzálnějších tématech, což jej činí divácky přístupnějším, o čemž svědčí i Cena diváků z festivalu v Karlových Varech.

Jeho hrdiny jsou hudební skladatel a dirigent na penzi Fred (Michael Caine) a vysloužilý filmový režisér Mick (Harvey Keitel), kteří coby dávní přátelé společně relaxují v luxusním lázeňském hotelu ve švýcarských Alpách. Fred tu podstupuje léčebné kúry spolu se svou dcerou (Rachel Weisz), zatímco Micka doprovází kohorta mladých scenáristů, kteří mu pomáhají se scénářem k jeho poslednímu filmu. Vedlejší postavy tvoří několik dalších svérázných hostů a lázeňský personál.
 

Mládí (Youth) - Recenze
 

29. 9. 2015

Aferim! – Recenze – 70%

Aferim! (rumunsky zvolání Bravo!) je rumunskou černobílou westernovou (nebo spíš easternovou) road movie, odehrávající se na Valašsku v roce 1835. Pro ty, co se nezalekli hned první věty a zbaběle neprchli, následuje za odměnu děj: dva četníci (otec se synem) se vydávají na koních po stopách zběhlého cikána, co utekl ze služeb svého pána a údajně souložil s jeho ženou. Na své cestě potkávají svérázné postavičky všech možných vlastností, povolání, ras a náboženství. Asi v polovině filmu cikána dopadnou, pak s ním jedou zpátky a pak to nějak skončí.
 
Aferim! – Recenze
Zdroj fotek: artcam.cz

25. 9. 2015

Marťan (The Martian) – Recenze – 80%

Po Marsu se prochází první lidská posádka astronautů a sbírá data a vzorky. Jejich misi však naruší písečná bouře, která je donutí planetu po pár dnech předčasně opustit. Navíc musejí nechat za sebou tělo astronauta Marka, kterého v nastalém chaosu smetl kus utrženého satelitu a vítr ho odnesl s protrženým skafandrem neznámo kam, takže ho zbytek výpravy považuje za mrtvého. Jenže pak se Mark probudí, sice zraněný, ale živý. Dobelhá se na základnu, kde se ošetří, spočítá si omezené zásoby jídla a vody a začne přemýšlet, jak kontaktovat inženýry v NASA a uvědomit je o svém přežití.

Že je Mark naživu, se v NASA každopádně dozví ještě předtím, než k onomu kontaktu dojde (satelity zachytí pohyb nějakého vozítka), a naplánují, jak k němu dostat zásoby, jež by mu vydržely dostatečně dlouho, než se k němu vypraví záchranná mise. Jídlo by ale do té doby Markovi na Marsu stejně nevystačilo, takže si tam začne v extrémních podmínkách improvizovaně vyrábět vodu a pěstovat brambory.
 
Marťan (The Martian) – Recenze
Zdroj fotek: cinemart.cz

23. 9. 2015

Marguerite – Recenze – 60%

Zajímavé je, že tento francouzský film je inspirován osudy Američanky Florence Foster Jenkins, která se ve čtyřicátých letech minulého století proslavila díky svému příšernému hlasu jako „královna kraválu“, přičemž ale jeho hlavní hrdinka se jmenuje Marguerite Dumont, je Francouzka a žije ve Francii v letech dvacátých. Ale tak co.

Děj je každopádně o tom, že Marguerite je hraběnka, která miluje hudbu a operu a sama dokonce občas zpívá pro úzkou komunitu svých zámožných přátel a přátel svého manžela. Pointa je v tom, že zpívá hrozně, ale opravdu hrozně falešně („krákorá“ by byl asi nejvýstižnější termín), leč neuvědomuje si to. Její posluchači ji přitom neustále přesvědčují o opaku, protože nechtějí ranit její city, ale za zády se jí posmívají. Do tuhého začne jít ve chvíli, kdy Marguerite stoupne sebevědomí natolik, že se rozhodne zorganizovat vlastní divadelní recitál a zpívat před veřejným publikem…
 
Marguerite - Recenze
Zdroj fotek: artcam.cz, © Larry Horricks

20. 9. 2015

Straight Outta Compton – Recenze – 70%

Název hudebního životopisného dramatu Straight Outta Compton odkazuje k prvnímu albu černošské rapperské skupiny N. W. A. (Niggas With Attitude), která položila v roce 1988 svými songy základy gangsta rapu a zapsala se zlatým písmem do historie hip-hopu. Rappeři Eazy-E, Dr. Dre a Ice Cube tehdy ve svých drsných textech nekompromisně reflektovali své dojmy ze života na sociálně znevýhodněném předměstí kalifornského Comptonu, rozhořčení z rasové diskriminace a pohrdání autoritami, zejména pak nepřiměřeně reagující policií.


Straight Outta Compton - Recenze
Zdroj fotek: cinemart.cz

19. 9. 2015

Everest – Recenze – 60%

Drama Everest, pyšnící se hvězdným obsazením, je natočené podle skutečné události, kdy několik horolezců nalezlo v roce 1996 smrt při slézání nejvyšší hory světa, když je těsně pod vrcholem zastihla sněhová bouře. Základem pro jeho vznik se stala dvojice autobiografických knih jejich přeživších spolulezců. Rozhodně však doporučuji si o té tragické události nic nečíst, pokud o ní nic nevíte, a těšíte se na film. Jakmile si přečtete, kdo tam nahoře tenkrát zemřel a kdo přežil, tak se výrazně ochudíte o různé zajímavé zvraty.
 

Everest - Recenze
Zdroj fotek: cinemart.cz

14. 9. 2015

Labyrint: Zkoušky ohněm (Maze Runner: Scorch Trials) – Recenze – 50%

Druhý díl filmové adaptace populární knižní trilogie navazuje plynule na díl předchozí, v němž bylo několik desítek náctiletých chlapců spolu s jedinou dívkou vrženo z neznámých důvodů doprostřed obřího bludiště, kde společně setrvávali tak dlouho, dokud se z něj skupinka odvážlivců nepokusila nalézt cestu ven. Což se podařilo.

Příběh dvojky začíná tím, že přeživší hrdinové zjistí, že tajuplná organizace, která je po jejich útěku z bludiště pochytala s příslibem pomoci, je ve skutečnosti zlá společnost s názvem Z.L.S.N., v angličtině W.C.K.D. (opravdu příhodný název), která z nich chce bez dovolení vysávat protilátku na šířící se virovou epidemii. Rozhodnou se tudíž utéct a vyhledat členy jakéhosi rebelského odboje, jenž se ukrývá daleko v horách, a je potřeba k němu dojít přes vyprahlou poušť.
 
Labyrint: Zkoušky ohněm (Maze Runner: Scorch Trials) – Recenze
Zdroj fotek: cinemart.cz

12. 9. 2015

American Ultra – Recenze – 40%

American Ultra je americký film, jenž je v kinech propagován tímto plakátem:

American Ultra – Recenze
Zdroj fotek: forumfilm.cz

Potíž je v tom, že ačkoli se na plakátu píše „akční komedie“, tak mi to jako komedie vůbec nepřišlo. Prakticky jsem se ani jednou nezasmál, maximálně mi zhruba dvakrát zacukaly koutky. Nejde přitom o to, že by vtipy v American Ultra byly slabé. Ony tam totiž skoro žádné nejsou. Spíš mi to připadalo jako akční thriller s několika zábavně přestřelenými akčními scénami a komediálně stylizovanými postavami, jejichž potenciál však zůstal nevytěžen.

3. 9. 2015

Kurýr: Restart (The Transporter Refueled) – Recenze – 20%

O akční sérii Kurýr s Jasonem Stathamem v hlavní roli si můžete myslet, co chcete, ale faktem je, že ten Statham tam byl dost cool, a díky němu šlo filmu sem tam odpustit neskrývanou debilitu scénáře, nevalné digitální triky i ne moc přesvědčivé herecké výkony vedlejších postav.

Problém tohoto restartu (jak název napovídá) tkví mimo jiné v tom, že se musel obejít bez Stathama. Hlavní roli profesionálního řidiče, co odveze kohokoli kamkoli, po něm přebral téměř neznámý Ed Skrein, který mu bohužel nesahá ani po namakané kotníky. Nemá charisma, je nevýrazný, neumí hrát a vypadá jako plastový panák z reklamy na pánské obleky, co se pět rán po sobě zapomněl holit. Kromě toho je Kurýr: Restart z hlediska scénáře a dialogů ještě o dost horší než původní trilogie a režijně také není o co stát (natočil ho Francouz Camille Delamarre, který pro Luca Bessona režíroval Doupě, remake jednoho z jeho starších filmů). Mimochodem, Luc Besson tento film produkoval, stejně jako všechny ostatní Kurýry, a podílel se i na psaní scénáře. Zjevně narazil na nějaké nové drogy.
 
Kurýr: Restart (The Transporter Refueled) – Recenze
Zdroj fotek: bioscop.cz

28. 8. 2015

Pride – Recenze – 70%

Těžko říct jestli je to náhoda, nebo záměrný tah distributora, že k nám jen pár týdnů po skončení Prague Pride doputoval do kin zrovna tento film, oslavující hnutí za práva gayů a lesbiček. Jde o britské sociální drama/komedii odehrávající se v osmdesátých letech za stávky horníků během úřadování Margaret Thatcher a vyprávějící příběh založený na skutečných událostech, kdy se skupina homosexuálních Londýňanů rozhodla pořádat na podporu horníků veřejné finanční sbírky. Protože však horníci o podporu od takové skupiny nestáli, odhodlali se jejich příznivci oslovit jednu konkrétní velšskou vesnici a pokusit se udat vybrané peníze tam.
 
Pride – Recenze
Zdroj fotek: filmeurope.cz

27. 8. 2015

Cesta vzhůru – Recenze – 60%

Cesta vzhůru je dokumentem režiséra, scenáristy a kameramana Davida Čálka, který v něm představuje portrét horolezce Radka Jaroše, jenž se coby patnáctý člověk na světě a první Čech vůbec dokázal vyšplhat bez kyslíkové masky na všech čtrnáct osmitisícových vrcholů světa. Zároveň v něm pořídil záznam jeho výstupu na velehoru K2, jíž tuto úspěšnou čtrnáctku završil a vysloužil si tak prestižní Korunu Himalájí.

Radek Jaroš je svým způsobem fascinující osobností a je zajímavé ho ve filmu pozorovat, ať už dělá nebo říká cokoli. A sledovat partu českých horolezců, kterak se plahočí sněhem, ledem a kamením na druhou nejvyšší horu planety, je ještě zajímavější. Bohužel, film se ani zdaleka nevěnuje výhradně horolezení, neb se zabývá přinejmenším ve stejné míře i samotným Radkem, jeho motivacemi, pocity a zejména pak jeho rodinnými a partnerskými vztahy. A to už je zajímavé o dost méně.
 
Cesta vzhůru – Recenze
Zdroj fotek: cinemart.cz
 

25. 8. 2015

Hitman: Agent 47 – Recenze – 40%

Hitmanovi z roku 2007 byl geneticky upravený nájemný zabiják s potlačenými emocemi a kódovým označením 47 plnohodnotným hlavním hrdinou, který prchal před Interpolem i ruskou mafií ve snaze ochránit a pomstít jistou ruskou prostitutku, zlikvidovat ruského prezidenta a splnit svou misi. V tomto filmu (který ten předchozí ignoruje) je ale kromě něj přinejmenším stejně důležitá ženská hrdinka jménem Katia (Hannah Ware), která nejprve pátrá po jakémsi muži (vyjde najevo, že jde o jejího otce, který navíc před lety celý ten kolotoč s geneticky modifikovanými agenty vymyslel), načež se ocitne v ohrožení života, neb po ní začne jít jakýsi zlý syndikát. Krátce poté se seznámí s agentem 47 (Rupert Friend), který se jí rozhodne v jejím pátrání a v boji se syndikátem pomoci.
 
Hitman: Agent 47 – Recenze
Zdroj fotek: cinemart.cz

21. 8. 2015

Bláznivá dovolená (Vacation) – Recenze – 10%

Bláznivá dovolená je pokračováním stejnojmenné komedie z roku 1983, v níž se tehdy Chevy Chase v roli svérázné hlavy rodiny Griswoldových rozhodl vzít svou manželku a dvě děti na road trip přes polovinu USA do zábavního parku Walley World. Z pohodového výletu se však stala procházka očistcem, během níž musela rodinka namísto stmelování a odpočinku překonávat řadu překážek a řešit všemožné štrapáce. Film to nebyl bůhvíjak skvělý (některé jeho pozdější sequely byly lepší), ale dalo se na něj koukat.

Toto pokračování se odehrává 32 let po událostech z jedničky a liší se hlavně v tom, že se na něj koukat nedá, a to ještě v tom lepším případě. V horším případě je dost pracné ho přežít a místy je jeho sledování dokonce vyloženě bolestné a agresivně nepříjemné.
 
Bláznivá dovolená (Vacation) – Recenze
Zdroj fotek: warnerbros.cz

20. 8. 2015

Krycí jméno U.N.C.L.E. (The Man from U.N.C.L.E.) – Recenze – 70%

Akční špionážní komedie Krycí jméno U.N.C.L.E. režiséra Guye Ritchieho (Podfu(c)k, Sherlock Holmes) je inspirována stejnojmenným americkým televizním seriálem o dvojici tajných agentů, vysílaným v USA v šedesátých letech. Onen akronym U.N.C.L.E. znamená United Network Command for Law Enforcement, poprvé je ale ve filmu použit asi deset vteřin před koncem, takže je to vlastně jedno. A ten původní seriál u nás stejně pravděpodobně nikdo nezná.

Hrdiny snímku, zasazeného do první poloviny 60. let, kdy vrcholí studená válka, jsou dva agenti. Šarmantní Američan Napoleon Solo (Henry Cavill) pracuje pro CIA, je profesionál, gentleman a sukničkář. Výbušný a rusky zatvrzelý Sovět Kuryakin Illya (Armie Hammer), jehož síla paží si v ničem nezadá se silou jeho národní hrdosti, je zas nejlepším z nejlepších v KGB. Ti dva jdou zpočátku proti sobě, když se Solo ve východním berlínském bloku pokusí unést na západ automechaničku Gaby (Alicia Vikander) a Illya mu má akci překazit. Pak se však ze všech tří stanou parťáci na společné misi – Gabyin otec totiž někde v Římě pomáhá jakési zločinecké organizaci vytvořit jadernou bombu, tudíž je potřeba ho najít, bombu odcizit a organizaci zneškodnit.
 
Krycí jméno U.N.C.L.E. (The Man from U.N.C.L.E.) – Recenze
Zdroj fotek: warnerbros.cz